Turkish Merchant

Teslimat ve Iade

TESLIMAT VE IADE

Teslimat ve İade

radonrad.com; satın aldığınız ürünleri tarafınıza kargolarken, tüm süreçten haberdar olabileceğiniz bir hizmet sunar. 

Siparişinizin ödeme işleminin tamamlanması sonucu e-posta adresinize ve/veya telefon numaranıza, sipariş detaylarınız ile ilgili bilgilendirme iletilecektir. İletilen bilgilerin içeriğinde sipariş takibatı yapabileceğiniz sipariş takip kodu da bulunacaktır. Sipariş takip kodu ‘nu sitemizde bulunan ilgili sorgu kutucuğuna girişini yaparak siparişinizin durumu hakkında bilgi alabilirsiniz.

  • Her ürünün üretim ve teslimat süresi farklı olup bu bilgileri ürünü satın alırken ‘Ürün Özellikleri’ ve ‘Tedarik Süreci’ kutucuklarından hem de ‘Siparişlerim’ sekmesinden detaylarına ulaşabilirsiniz. Ürününüz üretim ve tedarik süreçleri içerisinde anlaşmalı olunan kargo şirketi ile tarafınıza gönderilir.
  • Ürününüz kargoya verildikten sonra tarafınıza bir bilgilendirme e-postası ve/veya SMS’i iletilir.
  • Sipariş verirken doldurmuş olduğunuz teslimat adresine ürününüz kimlik bilgileriniz kontrol edilerek teslim edilir. Adreste kişinin bulunmaması durumunda yakınına, yine kimlik bilgileri alınarak, teslim edilir.
  • Kargo firması ürünü tarafınıza teslim ettikten sonra yine bir e-posta ve/veya SMS ile tarafınıza bilgilendirme yapılır.

Tüm bu süreçte yapmak istediğiniz değişiklik ve/veya bilgilendirme durumlarında bizimle irtibata geçerek bilgilerinizi güncelleyebilirsiniz.

Aşağıda belirtilen iade şartları kapsamında siparişiniz size ulaştıktan 7 gün içerisinde destek@decoryum.com’dan tarafımıza ulaşarak iade talep kaydı oluşturup satın almış olduğunuz ürünü iade edebilirsiniz.

İade şartları aşağıdaki gibidir:


İade edilecek ürün tahrip edilmemiş ve tekrar satılabilir durumda olmalıdır.
İade edilecek ürünün kutu içeriği eksiksiz olmalıdır ve paket deformasyona uğramamış olmalıdır.
Satın aldığınız ürünü, herhangi bir sebep göstermeksizin iade etmek için, satın alınan ürünü tarafınıza ulaştıran kurye ürünü teslim ederken tarafınızdan kontrol ederek AYNI KARGO KURYESİ ile iade göndermeniz durumunda kargo bedeli firmamıza aittir. Diğer yandan satın alınan ürün kargo kuryesi tarafından teslim edilip kurye adresinizden ayrıldıktan sonra yapılan iade taleplerinde kargo ücreti alıcıya aittir.
ürünlerinin kurulumu yapılmadan önce herhangi bir hasar veya yanlışlık olup olmadığına dair kontrol edilmesi gerekir. Kurulum yapılan mobilya ürünleri için iade veya değişim yapılamamaktadır. Kurulumdan sonra çıkan hasarlı veya eksik parçalar için parça gönderimi yapılabilmektedir.
Orijinal kutusu zarar görmüş veya iade kargoda gerekli özen gösterilmediği için hasar gören ürünlerin iadesi kabul edilmemektedir.
İade şartlarına uygun gönderimlerinizi tarafınıza ulaşan kargo şirketi ile size gönderim yapılan adrese göndermeniz gerekmektedir.
İade ürün bedelleriniz, iade ettiğiniz ürün tarafımıza ulaştığı andan itibaren ve ürünün iade şartlarına uygun olup olmadığı tespit edildikten sonra en geç 15* iş günü içerisinde kredi kartınıza veya banka hesabınıza geri yatırılır.

*İade tutarınızın hesabınıza yansıma süresi bankanıza göre değişiklik gösterebilir. Bu durumları bankanız üzerinden takip etmeniz gerekmektedir.